Konferencja Dobitnie 2026
Polska, Następny Krok.
Energia dla Gmin. Samorząd – Energia – Przedsiębiorczość – Dobitnie 2026
O konferencji

To już druga edycja naszego autorskiego projektu „Polska Następny Krok – Dobitnie”. Propozycji poważnej dyskusji o istotnych dla polskiej racji stanu sprawach. Z jednej strony to próba postawienia diagnozy, bez taryfy ulgowej dla kogokolwiek, ale i bez malkontenctwa, które tak często staje się alibi dla bezczynności. A z drugiej – okazja do sformułowania rozwiązań, realnych, co nie znaczy, że łatwych.
Pierwsza pod hasłem „Rozwój, Atom, Węgiel – Dobitnie 2025” współorganizowana ze Śląsko-Dąbrowską „Solidarnością” przy udziale EC Zagłębie Dąbrowskie podjęła temat bezpieczeństwa energetycznego państwa, szczególnie istotny właśnie teraz, w okresie kolejnych kryzysów międzynarodowych i wobec wyzwań unijnej polityki klimatycznej. Konferencja zaowocowała Raportem „KRYZYS POLSKIEGO GÓRNICTWA WĘGLA KAMIENNEGO. Analiza przyczyn, skutków i rekomendacje naprawcze”. Konferencja i Raport zostały zauważone i spotkały się z żywym odzewem. W kategorii mierzonej medialnymi reakcjami to był sukces, ale rzecz jasna, jako środowisko DOBITNIE nie tylko na tym koncentrowaliśmy się w ocenie realizacji założonych celów przy organizacji konferencji.
Teraz schodzimy „piętro niżej” na poziom jednostek samorządu terytorialnego, lokalnego biznesu i organizacji branżowych zajmujących się problemami energetyki rozproszonej. Drugą edycję naszego projektu „Polska Następny Krok – Dobitnie” nazwaliśmy „Energia dla Gmin. Samorząd – Energia – Przedsiębiorczość”. Mamy ambicję spojrzeć na problemy bezpieczeństwa energetycznego z poziomu lokalnych społeczności. A tam bardzo konkretne problemy: koszty energii, dostępność paliw, rozwój lokalnych OZE (w tym biometan i biogaz), szanse dla lokalnych społeczności, spółdzielnie energetyczne i wiele innych, a to wszystko wpisane w kontekst roli polskich przedsiębiorców w tych działaniach i co raz częściej powtarzanego hasła local content. Nie sposób w tak określonej dyskusji pominąć roli państwa i instytucji unijnych w wymienionych procesach.
Stąd naturalnym Partnerem i współorganizatorem wydarzenia jest Związek Samorządów Polskich, jedna z najaktywniejszych organizacji skupiających ponad 170 jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli głównie z województw mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego.
Panelistami będą samorządowcy, naukowcy, eksperci w dziedzinie energetyki lokalnej, przedstawiciele organizacji branżowych i środowiska małych i średnich przedsiębiorców.
Planujemy dyskusję w ramach trzech paneli tematycznych:
- Panel 1: Energia w rękach gmin i powiatów. Czy samorząd ma możliwość kształtowania lokalnej polityki energetycznej?
- Panel 2: Lokalni partnerzy w zmieniającej się UE. Czy samorządy, przedsiębiorcy, energetyka lokalna mają jeszcze wsparcie Brukseli?
- Panel 3: Biznes z korzyścią samorządów. Czy polscy przedsiębiorcy są naturalnym partnerem dla gmin, powiatów, województw w kształtowaniu lokalnej polityki energetycznej?
Wydarzenie jest adresowane do samorządowców, menedżerów jednostek organizacyjnych samorządu (np. lokalnych ciepłowni), organizacji społecznych, przedsiębiorców z branż związanych z energetyką i budownictwem.
Konferencja będzie promowana w mediach regionalnych, branżowych i ogólnopolskich.

